سریال The Wire

نقد و برسی کامل سریال شنود The Wire

13 ژانویه 2022
۰ 585 views

برسی کامل سریال شنود The Wire

نقد کامل سریال شنود The Wire

سریال شنود The Wire

به گزارش تیم رسانه هانی مووی :

در‌این پست میخواهم در ارتباط یکی‌از شایسته ترین سریال‌هایی (در واقع بهترین) که در عمرم دیده‌ام بنویسم. این که چرا انقدر این سریال دوست داشتنی میباشد و چرا اشخاصی که به نکات فنی و حاشیه‌ای نگاه می‌نمایند هیچ چیزی از این سریال و عامل محبوبیتش نمی‌فهمند و در انتها این که چرا فکرمی کنم می بایست هر کسی این سریال را ببیند دانلود سریال شنود دوبله فارسی .

دانلود سریال شنود دوبله فارسی
دانلود سریال شنود دوبله فارسی

سریالی که می خواهم در موردش سخن کنم The Wire اسم داراست. ترجمه‌اش یک چیزی مثل شنود می‌گردد در فارسی. ماجرا هم در شهر بالتیمور اوایل قرن ۲۱ واقعه میفتد که دپارتمان پلیس این شهر در هم اکنون نبردی خیابانی با دلالان مواد مخدر و مجموعه‌های گنگستری میباشد.

از اینجا به بعد تضمینی نمیکنم که هیچ قسمت از این قصه را اسپویل نکنم، در شرایطی که خیلی برایتان مهم میباشد که قصه لو نرود میتوانید از بخش پایان اسپویل به بعد از آن را مطالعه فرمائید. دانلود رایگان سریال شنود دوبله فارسی بدون سانسور

به عبارتی سکانس نخستین شروع سریال می توانید بفهمید که‌این سریال منحصر به فرد شما می باشد یا این که خیر. همانجایی که جیمی مکنالتی با یکی شاهدین در صحنه جرم سخن می‌کند و از همانجایی که آهنگ آغاز سریال پخش میگردد : «درصورتی که در بهشت راه می‌روی، بهتره حواست به پشت سرت باشد… »

سریال‌های مختلفی ریتم‌های متفاوتی دارا‌هستند. بعضا‌ها با هیجان متعددی آغاز می شوند و به تدریج ریتمشان آهسته می‌گردد. برخی‌ها با هیجان استارت می گردند و ادامه پیدا می‌نمایند و معمولا هم نمی‌توانند آن سطح از هیجان نخستین را نگاه دارند. بعضا‌ها هیجانشان بیشتر و بیشتر میشود. برخی‌ها فرایند معمولی پیش میگیرند و کاربر را عادت میدهند که یک جاهایی چشم به راه اتفاقات خیره کننده و غریبی باشد. مثل گیم آو ترونز که شما مجموع فصل را نگاه می کنید به آرزو ۳ بخش پایان و بیشتر دارایی سریال هم روی به عبارتی نصیب‌های پایان خرج میگردد.

دانلود سریال شنود دوبله فارسی بدون سانسور
دانلود سریال شنود دوبله فارسی بدون سانسور

این سریال ( سریال وایر دوبله فارسی )  البته ریتم خودش را دارد. هیچ قسمتی ریتمش آنچنان فرقی با قسمت گذشته و بعدی ندارد. می خواهد قسمت نخستین فصل باشد یا این که قسمت انتها. قصه با ریتم معمول خودش پیش می‌رود. مثل زندگی بی آلایش. برخی جاها خیلی امیدوار می شوید که اتفاقات هیجان انگیزی بیفتد البته خیلی‌جاها حتی قهرمانان قصه هم گند می زنند و قصه عالی پیش نمی‌رود.

تالیف کننده قصه فردی میباشد به نام دیوید سایمون. کسی که خودش مدت زمان متعددی را در بالتیمور زندگی کرده و از نزدیک شاهد کار مجموعه‌های متفاوت گنگستری و دلالان مواد مخدر در آنجا بوده میباشد. آشنایی خیر هم نسبت به ساختارهای دولتی و بروکراسی‌های اداری داراست و این آشنایی را می توانید در مینی‌سریال دیگر وی با اسم Show Me a Hero یا این که یک قهرمان نشانم بده ببینید.

دانلود رایگان سریال شنود دوبله فارسی بدون سانسور
دانلود رایگان سریال شنود دوبله فارسی بدون سانسور

دیوید سایمون به خوبی بازیگران و ذی‌نفعان متفاوت روایت را در داستانش قرار داده میباشد. مدرسه ها و سیستم آموزشی، نیروهای پلیس شهری، نیروهای اف بی آی، مقامات بلندپایه پلیس، شهرداری و دستگاه عریض و طویل آن، سناتورها و اشخاص دولتی دیگر، دلالان و فروشندگان مواد مخدر در سطح شهر، تیم‌های گنگستری و اشخاص در راءس هرم آنان، نیروهای گمرکی و باربری و در دست گرفتن بار، روزنامه‌نگاران، دستگاه قضایی، لابی‌گران و خیلی‌های دیگر.

پس از تشخیص بهتر بازیگران صحنه، نوبت به دینامیک رابطه ها این بازیگران میرسد. این که هر کسی منافع خویش را داراست و این منافع مختلف و گاه همراستا باعث به وجود آمدن جریان‌هایی میشود که قصه را به پیش میبرد.

تیم‌های پلیس شهری در پی بازداشت کردن کسانی می باشند که مدرکی نشانه بر شغل غیر قانونی آنان وجود دارد. خلاف کاران کم سن و سالی که تجربه چندانی هم ندارند به زندان میفتند و تازه در زندان کلی استاد خلافکاری می باشند که تجربه‌شان را به نسل بعدی جابجایی میدهند و اصلا زندان رفتن لازمه شغل در مجموعه‌های گنگستری میباشد و یک افتخار به حساب می آید. خلافکارانی که از زندان‌های نسبتا مدل گشوده میگردند تبدیل به اشخاص زبده‌ای گردیده‌اند که مهیا قبول مسئولیت‌های گرانقدر‌تر میباشند. پس عملا دستگیری بیشتر سبب پایین آمدن خلاف و اعمال غیررسمی نمیشود بلکه فقط صورت آن را تغییر می دهد و نامحسوس‌ترش می‌نماید.

از طرفی پلیس‌ها مجبورند به بالادستی خویش آمار ارائه نمایند. هر قسمت می بایست اعلام نماید که در ناحیه زیر نظرش آمار جرم و جنایت چقدر کاهش داشته میباشد و هرکاری برای ویرایش این آمار اجرا میدهد. Juking the Stats عبارتی است که برای این شغل استفاده میشود. چیزی که همگی از آن متنفرند به غیر از مقامات بلندپایه که آنقدر در سیستم حل گردیده‌اند و آنقدر ایرادات را فراموش کرده‌اند و سرگرم منافع خویش گردیده‌اند که برایشان دیگر تنها آمار عالی مهم‌ میباشد. در بخشی از سریال هنگامی که تعداد متعددی جنازه در بخش متروکی از شهر پیدا می‌گردد مقاومتی شکل می گیرد که مخالف وارد کردن آمار کشته‌شدگان در همان سال میباشد زیرا آمار کل را وخیم می‌نماید.

دانلود سریال شنود the wire دوبله فارسی بدون سانسور
دانلود سریال شنود the wire دوبله فارسی بدون سانسور

سناتورها و سیاستمداران و لابی‌گرانی که درین سریال با پول بادآورده گنگسترهایی که خواستار ورود به دنیای پرزرق و برقشان میباشند هرکاری که دوست دارند انجام می دهند و در انتها هم در حد مارتین لوتر کینگ مقدس میگردند و وکلایی که کلی راز مگو برای روز مبادا نگه می‌دارند تا برای خارج نگاه داشتن متخلفان اصلی به کارگیری نمایند و حق‌الزحمه‌های بیشتر بگیرند.
وایر از این لحاظ داستان این میباشد که چرا نمی شود؟ البته تالیف کننده زیرک، گهگاه روایت‌هایی را تعریف می‌کندتا علامت بدهد چطور ممکن میباشد هرچند با احتمال کم بشود؟ و این که چه میگردد که نمیشود که بشود!

در‌این محیط گروهی از شایسته ترین پلیس‌ها در حال تعقیب وسیع یک کدام از مطرح ترین باندهای مواد مخدر بالتیمور میباشند و موفق به اخذ جواز شنود آن ها شده‌اند. ولی این روایت، قصه قهرمان‌ها وجود ندارد.

The Wire قصه سیستم‌ها و ساختارها میباشد. این که سیستم‌ها و ساختارهای فاسد چطور تمامی چیز را می‌بلعند. این که هرچقدر هم نیات خیر و خوبی داشته باشید درین سیستم‌ها صدایتان خفه می شود. این که شاید در کوتاه مدت دستاوردی هرچند کوچک داشته باشید البته میان‌مدت همگی‌چیز تعدیل می شود و هیچ چیز تغییر تحول خاصی نمی‌نماید. شاید چندتا نام عوض گردد. البته شاید و فقط شاید در بلند‌برهه زمانی بتوانید آرزو داشته باشید تغییراتی چهره بدهد.

شاید به همین خیال میباشد که حتا در انتها سریال هم ابدا نمی‌توانید انتظار این را داشته باشید که حادثه خارق‌العاده‌ای بیفتد البته میدانید که با یک نقطه نهایی شاهکار طرف میباشید.

دانلود سریال the wire دوبله فارسی بدون سانسور
دانلود سریال the wire دوبله فارسی بدون سانسور

شخصیت‌های سریال از شخصیت‌های حقیقی و واقعی الهام گرفته‌اند و قصه‌ها و آخر و عاقبت‌های جالبی دارا هستند. شاید گیم آو ترونز به غیرمنتظره‌ترین پایان‌ها برای شخصیت‌های مهم‌اش پر اسم و رسم باشد البته شاید لقب ابزوردترین نقطه پایان‌ها را بشود به‌این سریال اعطا کرد. شخصیت‌های قصه اصلا تحت عنوان قهرمان به مخاطب قالب نمیشوند. کثافت‌کاری‌های خودشان را دارا‌هستند. ناگهان تغییر نمی کنند. هر لحظه ممکن میباشد زیر پایشان بلغزد. جایی هم که در حدود قهرمان‌بازی‌شان میگردد آنقدر در گذشته‌شان پایشان گیر میباشد که نمی‌توانند خیلی قهرمان‌بازی در بیاورند. ولی شاید از یک لحاظ بتوان ذکر کرد که‌این قصه قهرمان داراست. البته خیر یکی‌از. قهرمان‌های این ماجرا بیشتر از یک نفر می باشند ولی بی‌شمار نیستند. قهرمان‌ها عده ای می‌باشند که تسلیم سیستم نمیشوند و دقیقا همین‌ها می باشند که امید بلند‌مدت مارا زنده نگه می‌دارا‌هستند.

نقطه پایان

و ولی در پایان سفارش میکنم که‌این سریال را مشاهده کنید. حتی درصورتی که سریال نمی بینید. حتی درصورتی که فکر‌میکنید که وقت ندارید. البته هنگامی که به سراغ این سریال میروید انتظار نداشته باشید که یک‌سری سکانس‌های اکشن دارای هیجان مشاهده کنید. قرار میباشد یک روایت حقیقی را بشنوید. از یکی وسیع ترین راویان معاصر. قصه این که چطور سیستم‌ها همگی چیز را به زنجیر می کشند و چرا خیلی وقت‌ها نمی شود؟ امیدوارم که از تمام لحظات این سریال لذت ببرید. سریالی که یک ثانیه‌اش هم افت نکرد.

برای دانلود سریال شنود با کیفیت عالی از اینجا کلیک کنید 

اگر شما این سریال دیدی نظرتون درباره سریال با ما در میان بگذارید

کلیک کنید
بیوگرافی پانته آ پناهی ها از تئاتر تا شهرت با ناگفته های عجیب زندگی او

دیدگاه کاربران